Szybki kontakt: tel. +48 609 309 277 | email: biuro@kardiff.pl
Darmowa dostawa od 350zł
Szybki kontakt: tel. +48 609 309 277 | email: biuro@kardiff.pl
Darmowa dostawa od 350zł

Zwierzę na pokładzie samolotu – nie zawsze będzie to możliwe

Zwierzę na pokładzie samolotu nie zawsze będzie to możliwe

Rozwój tanich linii lotniczych sprawił, że coraz częściej wybieramy właśnie taką formę transportu. Co jednak z naszymi zwierzętami? Jakie warunki musimy spełnić, by przewozić zwierzę na pokładzie? Musimy tutaj brać pod uwagę co najmniej dwa kryteria. Pierwszym z nich jest kwestia prawodawstwa kraju docelowego, na podstawie której możliwy będzie wywóz naszego zwierzaka do tamtego kraju. Drugim elementem są wewnętrzne przepisy danej linii lotniczej, uzależniającej możliwość przewozu naszego zwierzęcia od wielu czynników. Przyjrzyjmy się tym kryteriom bliżej, aby nie zostać niemiło zaskoczonymi przed wylotem.

Niezbędne dokumenty

Wśród elementów, bez których nie mamy co wybierać się w drogę, znajduje się w szczególności poświadczenie aktualnych szczepień, oraz wszelkie inne dokumenty, wymagane przez kraj docelowy. W przypadku krajów w Unii Europejskiej oraz kilku innych krajów takich jak Norwegia, Szwajcaria czy Islandia, niezbędny będzie paszport wystawiony zwierzęciu. Z tym z kolei wiąże się obowiązek czipowania zwierząt, gdzie numer z wszczepionego mikroczipa musi zgadzać się z tym, który zapisany jest w paszporcie. Sytuacja z krajami spoza obszaru Unii Europejskiej może być dużo bardziej skomplikowana, dlatego sprawdźmy szczegółowo czego możemy się spodziewać, w razie wątpliwości możemy też skonsultować się z ambasadą. Zresztą również na terenie Unii Europejskiej możliwe będą dodatkowe wymagania do spełnienia jak choćby dodatkowe badania wymagane przez Irlandię, Szwecję i Wielką Brytanię.

Liczmy się z kosztami

Pomijając oczywiste koszty, jak te związane z wyrobieniem paszportu, możemy się też spodziewać dodatkowych kosztów wskazanych przez linię lotniczą. Każda z nich inaczej nalicza opłaty, co gorsza, wiele linii nie wpuści naszych zwierząt na pokład. Dotyczy to w szczególności najpopularniejszych tanich linii jak Ryanair czy Wizzair, które nie przewożą w ramach swoich rejsów żadnych zwierząt, poza psami przewodnikami na wybranych trasach. Dla kontrastu, nasz narodowy przewoźnik, Polskie Linie Lotnicze LOT umożliwia przewożenie zwierząt na trzy sposoby w zależności od jego wielkości, wagi, a także indywidualnych przepisów dotyczących przewozu zwierząt w kraju docelowym:

  • w luku bagażowym,
  • w luku bagażowym, ale jako cargo,
  • na pokładzie samolotu w bezpiecznym pojemniku.

Dodatkowy koszt stanowiący opłatę za przewóz zwierząt liniami LOT zależy od długości trasy oraz kwestii czy zwierzę znajduje się w kabinie, czy też w luku bagażowym. Możemy spodziewać się kwoty od kilkudziesięciu złotych dla małych zwierząt przewożonych w kabinie podczas lotów krajowych aż do ponad 1000 zł w przypadku zwierząt przewożonych w luku bagażowym na trasach do USA, Chin, Japonii lub Kanady. Bardzo ważna jest tutaj kwestia wagi zwierzęcia wraz z transporterem, torbą lub klatką. Jeżeli łączna waga niewiele przekracza 8 kg, bardzo poważnie rozważmy zakup troszkę lżejszej torby dla zwierzęcia, gdyż różnice w cenie po przekroczeniu tej granicy są ogromne. Przykładowo, zwierzę ważące razem z transporterem mniej niż 8 kg poleci do Stanów Zjednoczonych za 280 zł, podczas gdy przekroczenie wagi 8 kg oznacza, że zwierzak musi wylądować w luku bagażowym, a koszty jego transportu wzrasta do 1200 zł. Do obu tych cen mogą być doliczane również kolejne opłaty, takie jak podatki czy opłaty serwisowe.

Jak przygotować zwierzęta do podróży?

Wspomniany wcześniej pojemnik to zazwyczaj transporter dla naszego pupila. Pozwólmy mu się oswoić z transporterem, by zwierzę nie odczuło dodatkowego szoku. Na kilka godzin przed wylotem nie podawajmy mu jedzenia, dajmy zwierzakowi jedynie niewielką ilość wody tuż przed wylotem. Nie poddawajmy zwierzęciu samodzielnie różnego rodzaju środków uspokajających, a jeśli uważamy, że może być taka potrzeba – to skonsultujmy to wcześniej z weterynarzem. Pamiętajmy też o wyjściu z psem na spacer przed wylotem, gdyż podczas lotu nie będzie już na to czasu ani warunków.

Jak przygotować siebie do podróży?

Oprócz spełnienia wszelkich wspomnianych wyżej formalności, pamiętajmy że odprawa zwierzęcia może potrwać znacznie więcej niż zwykła odprawa, dlatego ustawmy się do niej nie później niż na 3 godziny przed odlotem. Warto przymocować do transportera etykietę z imieniem zwierzaka oraz instrukcjami dotyczącymi karmienia. Warto też umieścić wszelkie niezbędne akcesoria – jak smycz czy kaganiec – wewnątrz transportera lub też w naszym bagażu podręcznym.

Dodaj komentarz