Jako właściciel psa, chcesz, aby Twój najlepszy przyjaciel mógł towarzyszyć Ci na każdym kroku. Podróże zawsze wiążą się z niesamowitymi przygodami – to jasne, że Twojego czworonoga nie może na nich zabraknąć! Jednak przed wyruszeniem w ekscytującą trasę należy wpierw zadbać, aby każdy uczestnik wycieczki był bezpieczny w trakcie jazdy – ten futrzany także. To jasne, że jadąc samochodem, wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Na co więc warto zwrócić uwagę, wybierając wariant dla psów? Wszystko wyjaśnimy poniżej.
Czym są pasy dla psa do samochodu?
Pasy dla psa do samochodu różnią się nieco od tych zaprojektowanych z myślą o człowieku. W rzeczywistości są to specjalnie opracowane szelki i smycz mające na celu ograniczenie swobody poruszania się pupila po samochodzie. Jest to sposób zarówno na jego bezpieczeństwo np. w przypadku gwałtownego hamowania, jak i na zachowanie spokoju podczas jazdy. Może bowiem zdarzyć się tak, że wiecznie ciekawski czworonożny podróżnik będzie chciał wyjrzeć przez tylną szybę, blokując tym widoczność, lub nabierze ochoty na zabawę z prowadzącym pojazd, jednocześnie przeszkadzając mu w jeździe. Specjalna smycz i szelki dla psa do samochodu skutecznie utrzymują zwierzę w odpowiednim i przeznaczonym do jego przewozu miejscu.
Jak wybrać pasy dla psa?
Bezpieczeństwo stawiane powinno być na równi z komfortem. Żaden właściciel nie chce widzieć swojego pupila w stanie dyskomfortu, zwłaszcza podczas dłuższej jazdy samochodem, która może być dla niego wystarczająco stresująca. Dlatego właśnie dobrze dobrane pasy dla psa to podstawa. Oczywiście najważniejszym kryterium, które powinno być wzięte pod uwagę podczas wyboru to rozmiar psiaka, a konkretniej obwód jego klatki piersiowej. Odpowiednio wymierzone szelki powinny komfortowo okalać psa – zbyt ciasne spowodują ból, a zbyt luźne zwiększą ryzyko ucieczki psiaka.
Główną różnicą między pasami i szelkami dla psa do samochodu a takimi zwykłymi jest wytrzymałość. Przy wyborze warto więc zwrócić uwagę na poszczególne komponenty takie jak zapięcia. Nie powinny być one wykonane z lekkich plastików – mogą one okazać się zbyt słabe przy gwałtownym hamowaniu i mocnym szarpnięciu. Ważne więc, aby takie części były wykonane z mocnego metalu. Warto zwrócić też uwagę na komponenty materiałowe – muszą być miękkie, a przy tym odporne na tarcie.
Bezpieczeństwo to priorytet podczas podróży – warto odpowiednio o nie zadbać. Stosowanie półśrodków w tym przypadku jest nie tylko nieskuteczne, ale przede wszystkim nierozsądne. Dobrze więc zwrócić szczególną uwagę na jakość produktów, przed rozważeniem ich kupna.