Szybki kontakt: tel. +48 609 309 277 | email: biuro@kardiff.pl
Darmowa dostawa od 350zł
Szybki kontakt: tel. +48 609 309 277 | email: biuro@kardiff.pl
Darmowa dostawa od 350zł

Bezpieczny przewóz psa w samochodzie, a przepisy prawa

1 samochodowe pasy bezpieczenstwa dla psow

Podróżowanie samochodem z czworonogiem wymaga nie tylko umiejętnego planowania, ale także odpowiedzialności. Nie wszyscy opiekunowie zdają sobie sprawę, że niewłaściwie przewożony pies może stanowić zagrożenie – zarówno dla siebie samego, jak i dla kierowcy oraz pasażerów. Dlatego w dzisiejszym wpisie sprawdzimy, w jaki sposób kwestia ta została uregulowana przez polskie prawo, a także, podpowiemy, jak powinien wyglądać bezpieczny przewóz pupila.

Przepisy dotyczące przewozu psa w samochodzie

W polskim ustawodawstwie nie ma konkretnych przepisów, które wskazywałyby, jak należy prawidłowo przewozić czworonoga w aucie. Zarówno formę transportu, jak i ewentualne konsekwencje może natomiast regulować artykuł 60.1 Kodeksu Drogowego. Zgodnie z nim zabrania się użytkowania pojazdu w sposób, który mógłby zagrażać bezpieczeństwu znajdujących się w nim osób. Jak więc widać, przepisy nie narzucają właścicielom czworonogów konieczności używania samochodowych pasów bezpieczeństwa dla psów. Jednak równocześnie należy zdać sobie sprawę, że w świetle przepisów każde zwierzę, które nie jest przewożone właściwie, może stanowić zagrożenie dla kierowcy, pasażerów oraz osób znajdujących się poza pojazdem. Poza tym istnieje też artykuł 35.1 Ustawy o ochronie zwierząt, który wyraźnie wskazuje, że osobom celowo narażającym życie zwierząt na niebezpieczeństwo, może grozić kara pozbawienia do dwóch lat wolności.

Czy można dostać mandat za nieodpowiedni transport psa?

Jak już wyżej wspomniano, przepisy o ruchu drogowym nie precyzują sposobu przewożenia czworonoga w pojeździe – bazują jedynie na interpretacji zapisu, który zakazuje użytkowania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osób, które znajdują się w samochodzie oraz poza nim. W rzeczywistości za niewłaściwe przewożenie zwierzęcia można otrzymać mandat nawet w wysokości 200 zł.

Jak zatem bezpiecznie przewozić psa w samochodzie?

Na rynku można dziś znaleźć różnego rodzaju szelki samochodowe dla psów – w tym w sklepie Kardiff.pl. Ciekawą propozycją pod tym względem są nowoczesne pasy bezpieczeństwa AIR 3D stanowiąc najwyższej jakości zabezpieczenie przeznaczone do bezpiecznego transportu czworonogów – zarówno na krótszych, jak i dłuższych dystansach.

Ten wykonany z ogromną precyzją pas bezpieczeństwa dla psa został podszyty specjalną oddychającą membraną, która skutecznie obniża ryzyko podrażnień. Bezstopniowa regulacja  na piersiach i brzuchu gwarantuje idealne dopasowanie. Wysokiej klasy klamra ze stali pozwala na bezproblemowe wpinanie czworonoga do pasa samochodowego, natomiast karabińczyk daje możliwość zapinania zwierzęcia do uchwytów w bagażniku lub popularnego systemu Iso Fix.

Niezależnie od tego, jakie wybierzesz pasy bezpieczeństwa dla swojego czworonoga, zwróć uwagę, aby:

  • zostały wykonane z wysokogatunkowych materiałów,
  • były rozmiarem dostosowane do wagi zwierzęcia,
  • nie uciskały i nie powodowały bolesnych otarć,
  • zostały wcześniej przetestowane.

Mata do przewożenia psa w samochodzie a przepisy

Przewożenie psa w samochodzie nie jest regulowane przez przepisy prawa, jednak każdy właściciel ma obowiązek zapewnić pupilowi komfortową i bezpieczną przestrzeń. Na rynku istnieje wiele rozwiązań, wśród nich powodzeniem cieszą się przenośne maty samochodowe z usztywnianymi bokami. Osłonę z miękkim wypełnieniem użytkownik może w każdej chwili zamocować do bagażnika bądź też na tylną kanapę. Maty stworzą czworonogowi wygodną przestrzeń. Jak przewozić psa w samochodzie? Przepisy zalecają stworzenie pupilowi miejsca, które zagwarantuje jego bezpieczny transport. Rozwiązaniem są maty stanowiące zarazem wygodne siedziska dla zwierząt.

Podsumowanie

Pamiętaj, że posiadanie psa to nie tylko radość, ale także duża odpowiedzialność. W czasie wypadku na pojazd działają potężne siły, dlatego warto zadbać zarówno o własne bezpieczeństwo, jak i ukochanego pupila. Inwestując w dobrej jakości pasy bezpieczeństwa dla psa, możesz mieć pewność, że Wasze wspólne podróżowanie będzie nie tylko bezpieczniejsze, ale i wygodniejsze.

Dodaj komentarz