Szybki kontakt: tel. +48 609 309 277 | email: biuro@kardiff.pl
Darmowa dostawa od 350zł
Szybki kontakt: tel. +48 609 309 277 | email: biuro@kardiff.pl
Darmowa dostawa od 350zł

Pies w podróży zagranicznej. Poznaj 3 niezbędne wskazówki przed wyjazdem

akcesoria samochodowe dla psa 1b

Otwarte granice Unii Europejskiej i liczne udogodnienia ułatwiające przewóz psa samochodem sprawiają, że coraz chętniej na urlop zabiera się ukochane czworonogi. Wspólne wakacje to przecież wspaniały pomysł! By były one w pełni udane, a co najważniejsze, przebiegły bez problemów, należy dobrze się do nich przygotować. O co bezwzględnie zadbać przed wyjazdem? Odpowiadamy poniżej!

Po pierwsze, załatw formalności

Jeśli chcesz zabrać psa w podróż, dokładnie zweryfikuj, jakie wytyczne musisz dopełnić w przypadku konkretnego kraju. Różnice zazwyczaj są niewielkie, jednak szkoda, żeby jeden detal zepsuł Wam długo wyczekiwane wakacje. Na pewno od razu zajmij się załatwieniem trzech spraw, czyli wspólnych formalności dla wszystkich państw Europy, USA i Azji. Są to:

 • mikroczip,
 • paszport,
 • aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Mikroczip

Bez niego Twój pupil nie otrzyma paszportu. To niewielkich rozmiarów urządzenie, które wszczepia się pod skórę szyi zwierzaka. Zakodowany w czipie 15-cyfrowy numer identyfikacyjny znajdzie się także w książeczce zdrowia psa. Być może pamiętasz czasy, w których za podstawę do identyfikacji wystarczył tatuaż w uchu – jednak to już przeszłość. W 2011 roku Unia Europejska wprowadziła rozporządzenie, na którego podstawie wyłącznie mikroczip pozwala na wystawienie paszportu. Nawet jeśli Twój pies ma czytelny tatuaż i sporządzony na jego podstawie dokument, podążaj za nowymi wytycznymi!

Szczepienia i świadectwo zdrowia

Kolejnym warunkiem przewozu za granicę jest wykonanie psu szczepienia przeciw wściekliźnie. Na tej podstawie lekarz wpisze do książeczki zdrowia stosowne informacje, czyli:

 • datę podania szczepionki,
 • nazwę preparatu,
 • numer identyfikacyjny zwierzaka.

Jeśli szczepisz psa po raz pierwszy, pamiętaj, aby iść do weterynarza minimum 3 tygodnie przed wyjazdem. Dopiero po około 21 dniach organizm zwierzęcia zaczyna produkować przeciwciała, a szczepionka zyskuje ważność.

Paszport

Ten niezbędny dokument wystawiają wyłącznie lekarze weterynarii, którzy mają do tego uprawnienia. Listę specjalistów znajdziesz na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Podczas wizyty weterynarz sprawdzi stan zdrowia zwierzaka i wypełni wszystkie rubryki dokumentu.
Nie wcześniej niż 72 godziny i nie później niż na 48 godzin przed wyjazdem czworonóg musi przejść także odrobaczenie w gabinecie.

Po drugie, zadbaj o prawidłowe wyposażenie auta

Każdy pies w podróży zagranicznej musi mieć w aucie odpowiednie warunki. Pozwolą mu one dobrze znieść długą jazdę i nie wytworzą negatywnego skojarzenia z samochodem. Trzy podstawowe akcesoria, dzięki którym zapewnisz wygodę zwierzakowi, to:

Użycie pasów i smyczy

Zwiększy bezpieczeństwo zarówno Twojego pupila, jak i pozostałych pasażerów. Kultura jazdy w innych krajach może znacznie odbiegać o tego, do czego przyzwyczaiły Cię polskie drogi. Nawet jeśli jesteś wytrawnym kierowcą, nigdy nie wiesz, kogo spotkasz na szosie!

Montaż pokrowca samochodowego

Komfort czworonogowi zapewni również odpowiednio dobrany model pokrowca samochodowego (https://www.kardiff.pl/kategoria-produktu/maty-do-samochodu/). W zależności od tego, gdzie Twój pies najbardziej lubi przebywać podczas podróży, wybierzesz pokrowiec:

Fantastycznie sprawdzi się mata Dry Bed (https://www.kardiff.pl/kategoria-produktu/poslania-dry-bed/). Materiał, z którego została stworzona, opracowany został w latach 60. specjalnie dla branży medycznej. Miał on zapobiegać odparzeniom i odleżynom. Dlatego główne właściwości maty to doskonałe odprowadzanie pary wodnej i płynów. To miękkie, miłe, szybkoschnące posłanie – przyjazne dla Twojego pupila!

Po trzecie, nie zapomnij o…

…książeczce zdrowia, ulubionej zabawce, misce, wodzie, smakołykach, apteczce, adresówce, smyczy i kagańcu! Nakarm psa odpowiednio wcześniej przed wyjazdem, a także zadbaj o… jego wygląd! Dlaczego to takie ważne? W niektórych krajach lśniąca, czysta sierść oraz obcięte pazury zwiększają szanse na bezproblemowe przekroczenie granicy.

Nie zawsze będzie tak łatwo, czyli kilka słów o różnicach w przewozie psów w poszczególnych krajach

Unia Europejska

W państwach zrzeszonych w Unii Europejskiej obowiązują niemalże identyczne standardy i wymogi prawne dotyczące przewozu zwierząt. Są jednak od nich pewne ustępstwa. Jakie? O tym poniżej.
Jeśli niedawno zostałeś opiekunem psa i jest on jeszcze szczeniakiem (ma poniżej 3 miesięcy), mogłeś nie wykonać mu jeszcze wszystkich szczepień – w tym przeciwko wściekliźnie. Wówczas nie będziesz mógł ze swoim pupilem przekroczyć granicy m.in. Czech, Finlandii czy Francji. Inaczej sprawa wygląda na Litwie i w Holandii – tam wystarczy słowne oświadczenie o braku kontaktu z dziką zwierzyną i poprawnie wypełniony paszport.
Na Malcie, w Szwecji, a także na terenie Irlandii i całej Wielkiej Brytanii psom należy dodatkowo pobrać krew. Gdzie? Wyłącznie u lekarza weterynarii, który jest upoważniony do wykonywania tego typu zabiegów. Ponadto próbkę trzeba zbadać pod kątem „efektywności szczepienia” w laboratorium zatwierdzonym przez Unię Europejską.
Wybierasz się do Szwajcarii razem z psiakiem? Musisz mieć na to specjalną zgodę wydaną przez lokalne Federalne Biuro Weterynaryjne.

A jak wygląda podróż z psem Europą?

Wydaje Ci się, że duże obostrzenia występują na naszym kontynencie? Jeszcze więcej „zachodu” wymagają podróże poza Europę. Dla przykładu – w Chinach Twój zwierzak po wylądowaniu musi przebyć prawie miesięczną kwarantannę. Jeśli w jej trakcie stan czworonoga się pogorszy lub miejscowi celnicy stwierdzą konieczność przeprowadzenia mu badań – zostaniesz obciążony ich kosztami…
Z kolei przed wylotem do Australii będziesz zobligowany do skorzystania ze specjalnego „kalkulatora” na stronie tamtejszego Ministerstwa Środowiska. Po wybraniu kraju, z którego wylatujesz, a następnie daty przekroczenia granicy, otrzymujesz przejrzysty kalendarz. Poradnik w formie step-by-step z dokładnością co do dnia wskazuje termin:

 • wizyt u weterynarza,
 • wykonania testów krwi psa,
 • wyrobienia mu dokumentów,
 • czy też wszczepienia mikroczipa.

Polacy coraz częściej podróżują do Izraela dzięki dobrym połączeniom lotniczym m.in. z Poznania i Warszawy. Jeśli właśnie planujesz taki wylot, musisz wiedzieć, że możesz zabrać psa wyłącznie na cztery porty w całym Izraelu. Ponadto stanowczo zakazany jest transport czworonogów uznanych za rasy niebezpieczne.
Lecisz do Dubaju i chcesz wziąć ze sobą psa? Czemu nie! Jednak musi on mieć:

 • wykonane 4 konkretne szczepionki,
 • pozwolenie przywozu wydane przez Ministerstwo Środowiska,
 • certyfikat z… poziomem przeciwciał dla wirusa wścieklizny.

Szczegółowego ustalenia z lokalnymi władzami wymaga również to, czy… będziesz mieszkał z psem w większym domu, czy mieszkaniu w bloku.

Podsumowanie

Jeśli już wiesz wszystko na temat prawa obowiązującego w kraju, do którego planujesz podróż i szukasz smyczy samochodowej, pasów, pokrowca na fotel lub maty Dry Bed – sprawdź ofertę naszego sklepu Kardiff.pl! Od lat specjalizujemy się w szytych na miarę produktów, które ułatwiły wyjazdy tysiącom pupili oraz ich opiekunów. Zapraszamy!

Dodaj komentarz