Szybki kontakt: tel. +48 609 309 277 | email: biuro@kardiff.pl
Darmowa dostawa od 350zł
Szybki kontakt: tel. +48 609 309 277 | email: biuro@kardiff.pl
Darmowa dostawa od 350zł

Wyjazd za granicę ze zwierzęciem – o czym pamiętać?

Wyjazd za granicę ze zwierzęciem może być niezwykle stresujący, jeśli nie przygotujemy się do niego odpowiednio. Chodzi tu nie tylko o przygotowanie w sensie zapewnienia odpowiedniego transportu, jedzenia czy warunków sanitarnych, ale też o różnorodne wymagania prawne, które będą odmienne w zależności od środka transportu oraz celu wyprawy. Jeżeli nasza podróż będzie przebiegać przez kilka państw, warto zapoznać się również z ich wymaganiami w kwestii transportu zwierząt. Sprawdźmy czego możemy się spodziewać w większości przypadków.

Bez paszportu ani rusz

Choć ludzie mogą w niektórych przypadkach przekraczać granicę na podstawie dowodu osobistego, nasz pupil musi zostać wyposażony w paszport. Reguluje ten fakt w szczególności Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 września 2015 r. w sprawie wysokości opłaty związanej z wydaniem paszportu dla przemieszczanych w celach niehandlowych zwierząt domowych towarzyszących podróżnym.

Aby wyrobić paszport, potrzebny jest też numer identyfikacyjny zwierzęcia, nadawany w ramach Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt. Numer ten musi być przypisany dla danego zwierzęcia za pomocą odpowiedniego tatuażu lub też przez wszczepienie mikroczipu. Polecana jest raczej ta druga metoda, gdyż zwierzęta zazwyczaj dużo lepiej na nią reagują, nie ma też problemu z widocznością numeru, gdyż jestem odczytywany elektronicznie za pomocą czytnika zbliżeniowego. W praktyce obecnie stosuje się jedynie identyfikację za pośrednictwem mikroczipa zgodnego z normą ISO 11784 i wykorzystującego technologię HDX lub FDX-B.

Zwierzę musi być zdrowe i zaszczepione przeciwko wściekliźnie

Pamiętajmy, że nie można wywieźć zwierzęcia za granicę od razu po szczepieniu. Przyjmuje się, że dla zwierząt w starszych niż 3 miesiące, szczepienie uzyskuje ważność po upływie trzech tygodni od jego dokonania. Jednocześnie, szczepienie musi być datowane później lub w ostateczności tego samego dnia co data wprowadzenia mikroczipu.

W wyjątkowych przypadkach, gdy zwierzę ma mniej niż 12 tygodni i nie zostało jeszcze zaszczepione przeciwko wściekliźnie, może być przewożone na terenie Unii Europejskiej na podstawie oświadczenia o braku kontaktu z dzikimi zwierzętami, zdecydowanie lepiej jednak przewozić zaszczepione zwierzę.

Kto może przewozić zwierzęta?

W wystawionym zwierzęciu paszporcie wpisane są w dane właściciela. Jeżeli zwierzę ma gdzieś wyjechać w towarzystwie innej osoby niż właściciel, niezbędne będzie wystawienie i podpisanie przez właściciela upoważnienia dla osoby trzeciej.

Ograniczenia co do liczby przewożonych zwierząt

W większości przypadków przewozimy jedno lub dwa zwierzaki, jeśli jednak z jakiegoś powodu jest to liczba większa niż 5, to niezbędne będzie dodatkowe świadectwo zdrowia.

Dodatkowe wymagania

Wiele krajów wprowadza dodatkowe wymagania, które musimy spełnić, jeśli chcemy przewozić nasze zwierzęta po ich terytorium. Przykładowo, jeśli przewozimy psy do Wielkiej Brytanii, Norwegii, Finlandii, Irlandii lub Malty, to niezbędna będzie dodatkowa profilaktyka przeciwko tasiemcom.

Co, jeśli nie spełnimy wymogów?

Jeżeli nie spełnimy któregoś ze wspomnianych powyżej wymogów, to musimy liczyć się z jedną z trzech sytuacji:

  • zwierzę będzie musiało poddane kwarantannie i będzie oczekiwało na to, aż wszystkie niezbędne warunki zostaną spełnione,
  • zwierzę nie zostanie wpuszczone do kraju i będzie musiała wrócić do kraju, z którego przybyło,
  • jeśli żadnego z dwóch powyższych nie da się z jakiegoś powodu spełnić, zwierzę może zostać poddane eutanazji.

Jak widać, kwestia spełnienia niezbędnych wymogów, zanim zabierzemy naszego zwierzaka za granicę, jest bardzo ważna – nie lekceważmy więc jej.

Dodaj komentarz