Szybki kontakt: tel. +48 609 309 277 | email: biuro@kardiff.pl
Darmowa dostawa od 350zł
Szybki kontakt: tel. +48 609 309 277 | email: biuro@kardiff.pl
Darmowa dostawa od 350zł

Przewóz psa na fotelu czy w bagażniku – która opcja jest lepsza?

podroz z psem 1

Każdy właściciel psa co jakiś czas spotyka się z koniecznością przetransportowania pupila, czy to w związku z planowanym wyjazdem, czy wizytą kontrolną u weterynarza. Nawet jeżeli podróż czworonoga w aucie zajmuje kilka minut, ważne jest odpowiednie zabezpieczenie zarówno zwierzaka, siebie, jak i samochodu. Na rynku dostępne są akcesoria, które przydadzą się w transporcie, m.in. specjalne maty na siedzisko lub do bagażnika. Dowiedz się, w jakie artykuły do przewozu psa warto zainwestować.

 

Spis treści

 

Co na ten temat mówią przepisy?

Aktualnie przepisy wskazujące, jak pies w samochodzie powinien być zabezpieczony, nie są dokładnie sprecyzowane, ale wskazują na konieczność zachowania szczególnej ostrożności i zwracają uwagę na odpowiednie unieruchomienie pupila. Zgodnie z prawem dotyczącym zwierząt oraz ruchu drogowego (artykuł 35.1 Ustawy o ochronie zwierząt art. 60.1 i art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 Kodeksu Drogowego), przewożone zwierzę nie może zagrażać w żaden sposób kierowcy, innym pasażerom i być narażone na ewentualne uszkodzenia podczas wypadku. Dlatego pies w aucie musi być przypięty lub umieszczony w bagażniku ze specjalną kratką. Za niedostosowanie się do przepisów policja ma prawo ukarać osobę przewożącą psiaka mandatem, nawet w wysokości 500 zł.

Pies w samochodzie – zagrożenia

Nieodpowiedzialne podróżowanie z psem to spore ryzyko. Nawet jeśli pupil jest dobrze wychowany i przyzwyczajony do jazdy, może się zdarzyć, że się czegoś nagle wystraszy, przez co zacznie szczekać czy gryźć i rozproszy kierowcę lub co gorsze, uniemożliwi jazdę, np. wciskając się pod pedały.

W momencie nagłego hamowania psiak sam nie utrzyma się w miejscu. Podczas wypadku istnieje duże ryzyko, że wypadnie przez przednią szybę albo uderzy w fotel osób siedzących z przodu. W chwili uderzenia masa jest znacznie większa ze względu na pęd – dla przykładu, czworonóg ważący około 3 kg, przy prędkości 50 km/h, osiąga ponad 90 kg.

Fotel czy bagażnik? Oto jest pytanie.

W zależności od rasy i rozmiaru psa trzeba rozważyć, czy pojedzie on w bagażniku, czy na siedzeniu w aucie. Należy pamiętać, żeby pupil nie rozpraszał, nie ograniczał widoczności lub w jakikolwiek inny sposób zagrażał płynności jazdy kierowcy. Warto  zwrócić uwagę, aby siedzisko dla psa było jak najbardziej komfortowe dla zwierzaka, ale i odpowiednio zabezpieczyło tapicerkę– zwłaszcza, gdy podróż jest długa. Warto rozważyć zakup maty na siedzenie, która wygodnie montowana na zagłówkach, gwarantuje spokojną trasę bez uszkodzeń w samochodzie

Małe i średnie czworonogi będą miały odpowiednio dużo miejsca na kanapie, natomiast większe pupile zdecydowanie swobodniej będą czuły się w bagażniku. Polecanym rozwiązaniem jest np. mata ochronna do bagażnika, która ochroni wnętrze auta przed ewentualnym zniszczeniem go przez znudzonego drogą czworonoga.

Większa powierzchnia da im komfort, zapewniając łatwą zmianę pozycji w trakcie podróży. Jest to istotne przede wszystkim dla psów, które zmagają się ze schorzeniami stawów lub mają inne problemy z poruszaniem.

podróż psa w bagazniku

Przydatne akcesoria, bez których nie ruszysz z psem w drogę!

W sklepie kardiff.pl dostępne są najróżniejsze akcesoria, które podniosą bezpieczeństwo podróży z czworonogiem. Dla małych i średnich zwierzaków wystarczą szelki i pasy bezpieczeństwa, które pozostawiają swobodę poruszania się, ale nie dają możliwości przemieszczania się poza obręb fotela. Dobrym rozwiązaniem jest też mata na siedzenie samochodowe, która pozwala uniknąć zadrapań czy zabrudzeniu tapicerki.

Jeśli masz możliwość przewożenia psa w bagażniku, to można korzystać z kratki oddzielającej tył od wnętrza pojazdu albo specjalnej klatki. Jej rozmiar musi być dopasowany do czworonoga, żeby miał komfort i odpowiedni dopływ powietrza. Warto zainwestować też w elementy, które będą amortyzować transporter. Innym ciekawym rozwiązaniem jest kupno smyczy samochodowej, która uniemożliwia przemieszczanie się psa po całym aucie. Dzięki specjalnej klamrze i dodatkowo karabińczykowi można to akcesorium wpiąć do pasa bezpieczeństwa na przednim siedzeniu lub tylnej kanapie, systemu Iso fix lub mocowań w bagażniku.

Teraz możesz bezpiecznie podróżować ze swoim czworonogiem!

Przewożenie zwierzaka luzem jest bardzo niebezpieczne i dla niego, i dla osób przebywających w kabinie pojazdu. Dodatkowo takie zachowanie jest niezgodne z przepisami i grozi za to mandat karny. Na stronie kardiff.pl dostępne są akcesoria do przewozu psa, które sprawią, że każda podróż będzie komfortowa. Właścicielom czworonogów przyda się między innymi antypoślizgowa mata na siedzenia samochodowe czy specjalne siedzisko dla psa i pasy bezpieczeństwa. Zainwestuj w praktyczny sprzęt i ruszaj w trasę!

Dodaj komentarz