Szybki kontakt: tel. +48 609 309 277 | email: biuro@kardiff.pl
Darmowa dostawa od 350zł
Szybki kontakt: tel. +48 609 309 277 | email: biuro@kardiff.pl
Darmowa dostawa od 350zł

Przewóz psa komunikacją miejską — co mówi prawo?

jazda 1

Wybierasz się w podróż komunikacją miejską ze swoim psem, a może planujesz przewieźć go prywatnym samochodem? Poznaj kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym przejazd odbędzie się w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Dowiedz się, co mówią przepisy prawa i zadbaj o zakup niezbędnego wyposażenia.

 

Pies w komunikacji miejskiej

Zastanawiasz się, jak prawo reguluje podróżowanie z psem komunikacją miejską? Szczegółowe wytyczne znajdziesz w regulaminie przewoźnika. W związku z tym zasady różnią się w zależności od miasta i rodzaju środka transportu. Dlatego udając się do konkretnej miejscowości, należy dokładnie zweryfikować wszystkie informacje, by nie narażać zwierzaka na niebezpieczeństwo, a także ochronić siebie przed otrzymaniem mandatu. W większości miast przewóz psa transportem zbiorowym jest bezpłatny, choć niektórzy przewoźnicy wymagają zakupienia dla niego biletu normalnego (Katowice) lub ulgowego (Wrocław). Warto dodać, że za wszelkie szkody wyrządzone przez zwierzę w komunikacji miejskiej odpowiedzialność ponosi jego właściciel.

Jak legalnie podróżować z psem w komunikacji miejskiej?

Niezależnie od miejsca, w jakim zamierzasz podróżować ze zwierzęciem, jesteś zobowiązany do zorganizowania przejazdu w odpowiedzialny sposób. Właściciel ma zapewnić zwierzęciu:

  • prawidłowe ustawienie,
  • zabezpieczenie na czas transportu,
  • nadzorowanie podczas przejazdu.

Jedną z ogólnych zasad jest konieczność przewożenia czworonoga na smyczy oraz z założonym kagańcem. Bardzo ważne, aby smycz nie była zbyt długa, a zwierzak nie mógł swobodnie przemieszczać się po pojeździe. Stwarza to ryzyko, że będzie spacerował i przeszkadzał innym pasażerom. Pies powinien znajdować się bezpośrednio obok swojego właściciela, aby w razie ostrego hamowania lub konieczności wykonania nagłego manewru mógł on zadbać o jego bezpieczeństwo. Zaleca się także wykorzystanie transportera, w którym pies będzie chroniony. Zwierzę nie może znajdować się na fotelu, choć dopuszcza się umieszczenie małego pupila na kolanach. Podczas podróży konieczne jest posiadanie dokumentu potwierdzającego odbycie szczepienia przeciwko wściekliźnie. Warto wspomnieć, że niektóre przepisy nie zawsze dotyczą psów przewodników lub asystujących osobom niewidomym i niepełnosprawnym.

pociag

Jak podróż z psem w pociągu różni się od przejażdżki z psem samochodem?

Wybierasz się na dłuższą wycieczkę ze swoim psem? Jeżeli planujesz podróżować pociągiem, zapoznaj się dokładnie z zasadami, które Cię dotyczą. W tym przypadku istnieje konieczność uiszczenia opłaty w wysokości 15,20 zł oraz zapewnienie bezpieczeństwa w dokładnie taki sam sposób, jak podczas przejazdu komunikacją miejską. Jednocześnie pamiętaj, że inni pasażerowie znajdujący się w przedziale mogą nie wyrazić zgody na wspólne podróżowanie z psem. W takiej sytuacji konduktor wskaże Ci konkretne miejsce, na które powinieneś się udać.

Zastanawiasz się, co przepisy mówią o przewożeniu psa w samochodzie? Okazuje się, że nie istnieją żadne regulacje w tym zakresie. Należy zatem kierować się zdrowym rozsądkiem oraz bezpieczeństwem pupila, innych pasażerów i uczestników ruchu drogowego. Co to oznacza? Dostosuj rodzaj zabezpieczeń do wielkości zwierzaka i modelu samochodu. Mały pies w podróży powinien być przewożony w kontenerku lub transporterze. W przypadku średnich czworonogów przydatny jest pas bezpieczeństwa dla psa, który ograniczy jego przemieszczanie. Przypina się go do szelek – nie do smyczy, ponieważ może grozić to uduszeniem w nagłej sytuacji. Przydatne są także maty samochodowe do siedzenia zabezpieczające przed zabrudzeniem tapicerki. Z kolei odpowiednim miejscem dla dużych psów jest umieszczenie ich w klatce w bagażniku samochodu typu kombi.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i psa w podróży — niezależnie od sposobu transportu!

Wiesz już, jak wyglądają regulacje dotyczące odpowiedzialnego podróżowania z psem. Twoim zadaniem, jako właściciela jest zapewnienie bezpieczeństwa i nadzorowanie zwierzaka podczas przejazdu. Pamiętaj, że do pierwszej podróży należy starannie się przygotować, aby ograniczyć stres swój i czworonoga. Zadbaj o zakup niezbędnych akcesoriów, takich jak maty samochodowe i pasy bezpieczeństwa, dzięki którym będziesz mógł przewozić pupila dowolnym środkiem transportu. W ofercie naszego sklepu znajdziesz niezbędne elementy wyposażenia, dzięki którym podróż przebiegnie bez utrudnień.

Dodaj komentarz