Spis treści
Podróżowanie z psem w pociągu wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy zadbać o wygodę i bezpieczeństwo pupila w taki sposób, aby pasażerowie nie odczuwali dyskomfortu z powodu jego obecności. Niestety stres osób trzecich często pojawia się przy podróżowaniu z psem dużej rasy, którego gabaryty lub temperament mogą wzbudzać niepokój. Rozwiązaniem staje się dopasowana smycz z szelkami. Uprząż dla psa to sposób na zapewnienie mu wygody i bezpieczeństwa bez obawy o negatywną reakcję podróżnych. W dzisiejszym wpisie skupimy się na właściwym wyborze tego produktu. Przybliżymy także zalecenia dotyczące podróży z psem wytyczone przez Urząd Transportu Kolejowego.
Wspólne podróżowanie z psem w pociągu
Podczas podróżowania z psem należy zapewnić pupilowi wygodę i jednocześnie zadbać o komfort współpasażerów. W wagonach przedziałowych czworonóg może odczuwać większy stres z racji przebywania w małej, wydzielonej przestrzeni. Dodatkowo siedząc pomiędzy przeciwnymi siedzeniami, może wprowadzać dyskomfort u współpasażerów. Z tego względu warto, aby podróż z psem odbyła się w wagonie bezprzedziałowym.
Podróż z psem w wagonie przedziałowym
Podróż z psem dużej rasy wymaga zakupu dodatkowego biletu, dzięki czemu czworonóg ma opłacone miejsce w pociągu. Warto pamiętać, że nie jest ono stałe – w przypadku wagonu przedziałowego miejsce może się zmienić, jeśli współpasażer nie zaakceptuje psiej obecności. Taka sytuacja spowodowana jest kynofobią, czyli odczuwaniem lęku przed psami. Jeśli pojawi się taki problem, należy zwrócić się do konduktora. Wówczas wyznaczy on nowe miejsca dla pupila i jego właściciela. W skrajnych sytuacjach, gdy nie jest to możliwe, taka podróż z psem musi zakończyć się opuszczeniem pociągu.
Podróżowanie z psem w wagonie bezprzedziałowym
W wagonach bezprzedziałowych pupil nie powinien się swobodnie przechadzać ani oddalać od opiekuna. Aby go upilnować, wystarczy zakupić dopasowaną smycz z szelkami. Uprząż dla psa jest wymagana na czas przejazdu – jej brak może rodzić nieprzyjemności ze strony konduktora i współpasażerów. Dodatkowo wybór miejsc w pociągu nie może być przypadkowy. Urząd Transportu Kolejowego zabrania przewożenia psa w wagonach gastronomicznych. W przypadku tych sypialnych – jest on możliwy pod warunkiem wykupienia wszystkich miejsc wypoczynkowych znajdujących się w wybranym przedziale. Podczas podróży z psem należy pamiętać, że nie może on siedzieć czy leżeć na siedzeniach dla pasażerów.
Jak wygląda podróż z psem małej rasy?
Jadąc z niewielkim pupilem nie trzeba dodatkowo opłacać biletu w PKP, jeśli jest on przewożony w zamykanym kontenerze, koszu lub klatce. Przebywający w transporterze mały czworonóg nie musi mieć założonej smyczy z szelkami. Uprząż dla psa jest konieczna dla przedstawiciela średniej i dużej rasy niezależnie od jego usposobienia. Pewne wymagania dotyczą jednak wszystkich pupili. Pies musi być zaszczepiony przeciw wściekliźnie. Konieczne, aby zapis z tego widniał w książeczce czy dokumencie potwierdzającym.
Aktualne zaświadczenie o szczepieniu jest potrzebne do kontroli konduktorskiej. Ale nie tylko – książeczka szczepień potrafi złagodzić niekomfortowe sytuacje, w których współpasażer ma obawy do odbycia wspólnej podróży z psem. Warto zadbać o posiadanie takiego dokumentu szczególnie podczas podróżowania w wagonach przedziałowych, w których przestrzenie są bardziej kameralne i ograniczające poczucie swobody.
Czy pies musi mieć kaganiec w pociągu?
Zgodnie z wytycznymi Urzędu Transportu Kolejowego pies w podróży musi mieć założony kaganiec. Do wyjątków należą czworonogi przewożone transporterami, jak również te, które są przewodnikami osób niewidomych. Z wymaganego noszenia kagańca zwolnione są także psy asystujące i służbowe. Niezależnie od tego, czy pupil jest w pracy, czy spełnia się w roli towarzysza, w dbałości o jego komfort warto wybrać przejazd wagonem bezprzedziałowym. W otwartej przestrzeni czworonóg ma możliwość swobodnego położenia się bez obawy, że swą obecnością będzie przeszkadzał osobom siedzącym z naprzeciwka.
Warto przygotować się do podróży z psem, aby stała się dla niego komfortowa. W tym celu można zabrać jego ulubione przysmaki czy zabawki. Wygodę i bezpieczeństwo zapewni też odpowiednio dobrana smycz dla psa.
Szelki i smycz – jak dobrać uprząż dla psa?
Obwód klatki piersiowej i waga pupila to kryteria, którymi należy się kierować przy wyborze szelek ze smyczą. Uprząż dla psa nie powinna go obcierać ani powodować podrażnień. Z tych względów najlepiej sprawdzi się dopasowany model podszyty oddychającą membraną. Gdzie zatem kupić trwałe i zarazem estetyczne szelki ze smyczą? Uprząż dla psa warto nabyć ze strony renomowanego producenta, aby zyskać gwarancję najwyższej jakości. Model powinien wykazywać wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne mogące wynikać z nadmiernej ekscytacji czy szarpania podczas spacerów. Dodatkowo należy się upewnić, że szelki ze smyczą dla psa mają odpowiedni rozmiar i przedział wagowy – muszą być bowiem adekwatne do masy zwierzęcia. Przewożenie psa z odpowiednimi akcesoriami zagwarantuje mu wygodny przejazd, a pasażerom komfort psychiczny.