Szybki kontakt: tel. +48 609 309 277 | email: biuro@kardiff.pl
Darmowa dostawa od 350zł
Szybki kontakt: tel. +48 609 309 277 | email: biuro@kardiff.pl
Darmowa dostawa od 350zł

Podróż z psem

Czworonożni przyjaciele człowieka, czyli psy, mogą posiadać bardzo różne usposobienie. Niektóre z nich są spokojne, inne mają zbyt wiele energii. Te różnice uwydatniać się mogą w czasie podróży samochodem. Co zrobić, by dla wszystkich czworonogów przebiegała ona bezproblemowo?

Komfortowa podróż z psem

Wbrew powszechniej opinii, podróżowanie z psem wcale nie musi być kłopotliwe, niezależnie od tego, jaką ma on naturę i czy lubi sprawiać kłopoty. Do takiej jazdy można bowiem odpowiednio się przygotować, a tym samym zapobiec wielu problemom.

Bardzo dużo zależy oczywiście od tego, czy pies ma podróżnicze doświadczenie, to znaczy jak często i od jakiego wieku uczy się go jeździć w aucie. Zwierzę, które jest na tym gruncie nowicjuszem, niespokojnie zmienia swoje miejsce, przechodzi między fotelami, staje nad głową kierowcy albo nadmiernie się ślini. Niejednokrotnie można spotkać się również z sytuacją, że pies szczeka na inne auta albo nieprzerwanie skamle co jak wiadomo jest bardzo denerwujące, a wręcz dekoncentrując dla osoby prowadzącej samochód.

Co więc zrobić, by podróż z czworonogiem w aucie przebiegała bez większych komplikacji? Po pierwsze, psa warto przyzwyczajać do jazdy od momentu jego szczenięctwa. Po drugie, od razu należy mu pokazywać, że w samochodzie powinien leżeć. Po trzecie, trzeba nauczyć go reagowania na podstawowe komendy, takie jak: siad, leżeć i zostań. Szczególnie te ostatnie działania podniosą bezpieczeństwo jazdy.

Co należy zrobić jeszcze przed rozpoczęciem podróży?

Aby podróż była dla psa komfortowa, przed wyjazdem należy zadbać o kilka ważnych kwestii:

  • do auta trzeba zabrać psią miskę oraz butelkę z wodą,
  • przed wyjazdem na wakacje czworonoga należy zabezpieczyć przed pchłami i kleszczami – może w tym pomóc preparat w płynie albo obroża przeciwinsektowa,
  • na szyby samochodu warto nałożyć osłony przeciwsłoneczne, dzięki czemu wnętrze nie będzie się nadmiernie nagrzewać.
  • psy, a szczególnie szczenięta mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną, dlatego nie należy ich karmić krótko przed podróżą, a pół godziny przed jazdą (po uzgodnieniu z weterynarzem) można podać im odpowiedni lek.

Należy pamiętać, że w czasie podróży samochodem psu nie można pozwalać na wystawianie głowy przez okno, gdyż może to bardzo szybko doprowadzić do przeziębienia. Często natomiast należy robić postoje, by pies mógł się napić, załatwić i wybiegać. Oczywiście w czasie każdego wyjścia z samochodu pies powinien być na smyczy.

Co przyda się w czasie podróży z psem?

Ważne, by podróżowanie dla psa było wygodne, ale musi być ono także bezpieczne. Nie można jednak zapomnieć także o komforcie pasażerów auta. Wszystkie te wymagania mogą zaspokoić specjalne szelki transportowe dla czworonoga. Szelki te mocuje się do pasów samochodowych i zakłada psu – i to właśnie one powinny zamortyzować uderzenie w czasie ewentualnego wypadku czy gwałtownego hamowania.

Bardzo ważne jest także to, że szelki nie pozwalają psu na przemieszczanie się w czasie jazdy po samochodzie, dzięki czemu nie będzie przeszkadzał on kierowcy.

W samochodach, które posiadają bagażnik oddzielony od reszty samochodu jedynie kratką (zainstalowaną na stałe albo kupioną), psa można przewozić właśnie tam. Dla mniejszych piesków, które odbywają częste podróże samochodem (a trudno założyć im szelki), dobrym rozwiązaniem może stać się jazda w klatce transportowej. Do jej zalet można zaliczyć to, że zwierzak nie będzie się wiercił, nie ucieknie też z samochodu po uchyleniu drzwi. Trzeba jednak zawczasu postarać się, by klatka kojarzyła się psu z czymś przyjemnym. Jeszcze w domu należy zachęcać go do przebywania w środku, np. urządzając mu tam posłanie i nagradzając smakołykami każdą bytność wewnątrz.

Stosowanie się do wyżej wymienionych porad sprawi, że w czasie podróży pies będzie spokojniejszy, a sama jazda będzie dla niego wygodna.

Dodaj komentarz