Szybki kontakt: tel. +48 609 309 277 | email: biuro@kardiff.pl
Darmowa dostawa od 350zł
Szybki kontakt: tel. +48 609 309 277 | email: biuro@kardiff.pl
Darmowa dostawa od 350zł

Czworonogi w aucie

Jazda samochodem może być dla psa przeżyciem dość stresującym, dlatego właściciele powinni zrobić wszystko, by mu ją ułatwić. Szczególnie wtedy, kiedy trasa jest długa – np. w czasie wyjazdu na urlop.

Jak ułatwić psu podróżowanie?

Oczywiście podstawą jest to, by w drogę zabrać ze sobą zapas jedzenia dla czworonoga, jego miski oraz butelkę wody.

Pamiętajmy o postojach! Przerwę najlepiej zapewniać mu przynajmniej co 2-3 godziny, wtedy pies może pospacerować, pobiegać, załatwić swoje potrzeby, ale także coś zjeść i napić się. Pamiętajmy o tym, by nie zostawiać psa samego w samochodzie, szczególnie latem. Wewnątrz zamkniętego pojazdu temperatura wzrasta wtedy tak szybko, że może stać się to niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pupila. Często nie pomaga nawet uchylone okno.

W czasie jazdy zaś, okna dobrze jest osłonić od promieni słonecznych specjalną roletą – poza tym zdecydowanie lepiej aby pies nie wystawiał głowy poza okno, może to skutkować bardzo szybko przeziębieniem. Niektóre z psów mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną, dlatego na początku samochodowych podróży warto pokonywać krótsze odcinki trasy, by się o tym przekonać i przyzwyczaić psa do nowej sytuacji i dźwięków. Wtedy, przed dłuższym wyjazdem, po kontakcie z weterynarzem, zwierzęciu można zaaplikować leki przeciwwymiotne. W takim wypadku psa lepiej też nie karmić przed samym odjazdem. Dbając o pełen komfort czworonoga, w aucie nie stosujmy żadnych intensywnych i sztucznych zapachów, unikać należy również głośnej muzyki. Tego rodzaju hałas może bowiem negatywnie wpływać na zmysły psa, denerwować go, ale też powodować nudności.

Czworonogi w aucie – czego od nich wymagać?

Psom w aucie musi być wygodnie, nie można jednak zapominać, że nadal powinny być one posłuszne swoim właścicielom – w przeciwnym razie podróż mogłaby stać się bardzo kłopotliwa. Po pierwsze, psu należy pokazać, które miejsce w samochodzie jest dla niego przeznaczone. Można to zrobić np. umieszczając tam jakąś znajomą mu rzecz, jak ulubione posłanie albo zabawkę. Zwierzę powinno się przyzwyczaić do tego, że nie może się stamtąd ruszać.

Trzeba też wymagać od niego posłuszeństwa. Kierowca musi być skupiony na drodze, dlatego też pies powinien być nauczony reagowania na komendy. W innym wypadku może dojść do rozproszenia uwagi osoby prowadzącej pojazd, co może być bardzo groźne.

Aby przewożenie zwierzaka było bezpieczne, na tylnym fotelu najlepiej przewozić go w specjalnej uprzęży – szelkach przymocowanych do pasa bezpieczeństwa. Początkowo ruchliwy pies może mieć kłopoty ze spokojnym wysiedzeniem w jednym miejscu, ale tak naprawdę wszystko jest kwestią przyzwyczajenia czworonoga.

Jak bezpiecznie przewozić psy?

Kiedy jednak szelki z różnych powodów się po prostu nie sprawdzają, psy można przewozić w aucie jeszcze na inne sposoby. Jednym z najwygodniejszych jest użycie transportera, to znaczy specjalnej klatki. Na rynku można znaleźć obecnie różne ich rodzaje, na przykład transportery:

  • plastikowe: lekkie i wytrzymałe, z racji tego, że w transporterach pies musi mieć tyle miejsca aby stanąć, te nadają się do przewozu najmniejszych piesków – na tylnym siedzeniu,
  • aluminiowo-plastikowe: mogą być one zdecydowanie większe niż te pierwsze, a ich kształt często dostosowany jest do kształtu bagażnika. Niektóre modele wyposażone są w ściankę rozdzielającą transporter na dwie części, co umożliwia bezpieczny przywóz dwóch psów,
  • materiałowe: są lekkie i nie hałasują w czasie jazdy. Jednak w razie ewentualnego wypadku nie zapewnią psu tak dobrego bezpieczeństwa jak inne. Do tego bardziej nerwowe zwierzęta mogą je po prostu poszarpać.

Większe czworonogi można przewozić też w dużych klatkach, których w domu używa się jako kojców. Dla niektórych psów najwygodniejsza jest zaś jazda w bagażniku, np. na specjalnej, antypoślizgowej macie. Najważniejsze jest, by pies czuł się komfortowo oraz, by nie przeszkadzał kierowcy.

Dodaj komentarz